//wp_head()?>
O festivalu
Hudební festival Antonína Dvořáka se může pyšnit mnohaletou tradicí, během níž se jeho organizátorům podařilo etablovat jej mezi kulturní akce vysoké úrovně a v místech svého konání i prvořadého významu. Vznikl roku 1969 z iniciativy Společnosti Antonína Dvořáka (předsedou byl tehdy dr. Karel Mikysa) a Okresního kulturního střediska v Příbrami, kterým tehdy přislíbilo finanční podporu Ministerstvo kultury. A podpora to nebyla nikterak malá, protože tehdy umožňovala zvát i takové orchestry jakými jsou např. Česká filharmonie, Symfonický orchestr FOK hlavního města Prahy, Pražský komorní orchestr, Slovenská filharmonie či Filmový symfonický orchestr. Na festivalu v těchto letech však nechyběla ani celá řada vynikajících těles ze zahraničí. Příbramští se tak mohli stát rovněž svědky špičkových výkonů např. Leningradské filharmonie a Moskevské státní filharmonie, v neposlední řadě sem zavítala i Varšavská státní filharmonie nebo Royal Philharmonic Orchestra London s dirigenty Markem Emlerem, Charlesem Grovesem, Arvidem Jansonsem a Dimitrijem Kitajenkem. Po roce 1989 však došlo podobně jako v celé kulturní sféře i zde k významným organizačním změnám. Od r. 1990 převzalo jeho organizaci Divadlo Příbram, kde (snad) z nedostatku finančních prostředků festival ustrnul na třech až pěti koncertech a to z velké části pouze komorních.
Teprve od r. 1996, kdy byla založena Nadace Hudebního festivalu Antonína Dvořáka, se situace opět zlepšila. Jejím úkolem bylo soustřeďovat finanční prostředky, vytvářet zajímavou dramaturgii a vhodnou propagací zvýšit zájem příbramských posluchačů o festivalové koncerty. Nadace ale fungovala jen do r. 1998, kdy vyšel o nadacích nový zákon, který podmiňoval jejich existenci stálým jměním 500 000,– Kč. Proto festival přijalo pod svá křídla znovu Divadlo Příbram. V roce 2001 se organizace festivalu ujal Odbor školství a kultury Městského úřadu Příbram, nyní odbor kultury, sportu a informačních služeb, který doposud organizuje festival ve spolupráci s festivalovým výborem.
Vůdčí osobností při organizování mezinárodního Hudebního festivalu A. Dvořáka byl PhDr. Vladimír Vepřek. Dramaturgicky byl plně v jeho kompetenci a vybudoval z něj jednu z nejuznávanějších tuzemských přehlídek klasické hudby. Bohužel v r. 2002 dr. Vepřek zesnul.
Minulé ročníky festivalu zahrnovaly nejvýše 12 koncertů, v jejichž programu se však vedle děl Antonína Dvořáka objevila i řada skladeb pro festival méně obvyklých.
Návštěvnost celého festivalu je velmi slušná a to i díky tomu, že řada koncertů – kromě velkých orchestrálních či pěveckých těles, která vystupují ve velkém sále Divadla Příbram – je situována do netypických – o to však atraktivnějších prostor, nacházejících se nejen ve městě, ale i v blízkém okolí: do Památníku Antonína Dvořáka v novorenesančním zámečku ve Vysoké, basiliky na Svaté Hoře, kostela sv. Jakuba, Zámečku – Ernestina či do zámku v Hluboši (v roce 1918 často navštěvované prezidentské sídlo T. G. Masaryka).
Hudební festival Antonína Dvořáka pevně zakotvil v povědomí kulturně orientované příbramské veřejnosti a získává stále větší respekt v českých hudebních kruzích. Svědčí o tom nabídky o spolupráci významných českých i zahraničních interpretů. Cílem festivalu samozřejmě i nadále zůstává připomínání cenného díla Mistra Antonína Dvořáka a snaha přiblížit příbramskému publiku v reprezentativní nabídce i další tituly české a světové hudební tvorby.
Další ročníky najdete na www.hfad.cz
24. 4. Út Filharmonie Hradec Králové, Kateřina Kněžíková soprán, Yanko Yuriy dirigent Filharmonie Hradec Králové, Kateřina Kněžíková soprán, Yanko Yuriy dirigent
18:00 / Velká scéna
Zahájení festivalu.
26. 4. Čt Choeur et Orchestre de Paris – Sorbonne (Francie) Choeur et Orchestre de Paris – Sorbonne (Francie)
19:00 / Velká scéna
3. 5. Čt Heroldovo kvarteto, spoluúčinkuje Gabriela Vermelho viola Heroldovo kvarteto, spoluúčinkuje Gabriela Vermelho viola
19:00 / Galerie Fr. Drtikola
10. 5. Čt Alžběta Vlčková violoncello + Ivo Kahánek klavír Alžběta Vlčková violoncello + Ivo Kahánek klavír
19:00 / Galerie Fr. Drtikola
24. 5. Čt Pražské kytarové kvarteto Pražské kytarové kvarteto
19:00 Cáchovna dolu Anna – Hornické muzeum Příbram
29. 5. Út Symfonický orch. hl.m.Prahy FOK, Ivan Ženatý housle, Oliver Dohnányi dirigent Symfonický orch. hl.m.Prahy FOK, Ivan Ženatý housle, Oliver Dohnányi dirigent
19:00 / Velká scéna
Závěr festivalu
Čtvrtek 10. 5. od 19 :00
Galerie Františka Drtikola Příbram
Z důvodu onemocnění Jiřího Hanouska , vystoupí violoncellistka Alžběta Vlčková.
Alžběta Vlčková – violoncello
Alžběta Vlčková (1975) absolvovala pražskou konzervatoř u prof. J. Páleníčka a za studií na Hudební fakultě AMU byla posluchačkou ve třídě doc. Miroslava Petráše. V roce 1992 se stala finalistkou Mezinárodní violoncellové soutěže Beethovenův Hradec. Získala 2. cenu na Mezinárodní soutěži Bohuslava Martinů v rakouském Semmeringu. Zúčastnila se mistrovských kurzů pod vedením A. May, Z. Nelsové, St. Apolína, T. Kühne a absolvovala půlroční stáž na Konzervatoři v Paříži ve třídě prof. Rolanda Pidoux. Kromě sólové činnosti se intenzivně věnuje komorní hudbě. Pro Český rozhlas nahrála několik skladeb.
Jiří Hanousek
Narodil se v Ostravě r. 1961. Studoval hru na violoncello na Ostravské konzervatoři u Jana Hališky a skladbu u Jaromíra Podešvy. Ve studiích pokračoval na AMU v Praze jako žák Miloše Sádla. Je nositelem mnoha cen a laureátem mezinárodní hudební soutěže Pražského jara z r. 1989. V r. 1990 se zúčastnil festivalu v Marlboro v USA a mistrovských kurzů Paula Torteliera ve Villarceaux ve Francii. Je jedním z nejnadanějších cellistů střední generace českých hudebníků. V současné době je sólistou a koncertním mistrem violoncell Janáčkovy filharmonie Ostrava a současně vyučuje na ostravské Janáčkově konzervatoři i na Ostravské univerzitě. Vystupoval již ve Francii, Německu, Itálii, Polsku, Španělsku, Švýcarsku, USA, Japonsku a na Tchai wanu. Provedl české premiéry Koncertu pro violoncello a orchestr, op.22 Samuela Barbera a „Gardens of exile“ Gérarda Schurmanna. Jeho nejúspěšnější CD s Dvořákovým violoncellovým koncertem bylo natočeno v roce 1994 s Janáčkovou filharmonií Ostrava, řízenou Dennisem Burkhem.
Ivo Kahánek
Tento mladý český pianista rychle získává pověst jednoho z nejpozoruhodnějších umělců své generace. Je znám širokou výrazovou paletou i výjimečnými virtuózními schopnostmi, které uplatňuje v repertoáru od baroka po soudobou hudbu. V roce 2004 se stal absolutním vítězem mezinárodní hudební soutěže Pražské jaro a již předtím získal ocenění v mnoha významných kláních u nás i v cizině (Maria Canals Piano Competition v Barceloně, Vendome Prize ve Vídni, Stiftung Tomassoni v Kolíně nad Rýnem, Mezinárodní soutěž Fryderyka Chopina v Mariánských Lázních, Concertino Praga aj.). Po úspěšných debutech na festivalu Beethovenfest v Bonnu a na Pražském jaru obdržel pozvání od Symfonického orchestru BBC k vystoupení na festivalu BBC Proms v londýnské Royal Albert Hall, kde v srpnu 2007 pod taktovkou Jiřího Bělohlávka provedl Klavírní koncert č. 4 „Inkantace“ Bohuslava Martinů. Koncert živě přenášela televize BBC, rádio BBC a stanice Vltava. Tento kritikou oceněný debut nyní nabízí prestižní vydavatelství Deutsche Grammophon jako digitální download. Kromě toho spolupracuje Ivo Kahánek pravidelně s Českou filharmonií a má za sebou též úspěšná vystoupení s orchestrem WDR Kolín nad Rýnem, Symfonickým orchestrem Hlavního města Prahy FOK, Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu, Filharmonií Brno a mnoha dalšími. V roce 2007 nahrál Ivo Kahánek 2 CD s díly Leoše Janáčka, Bohuslava Martinů, Gideona Kleina a Miloslava Kabeláče a následně podepsal tříletou smlouvu s vydavatelstvím Supraphon Music. Kromě toho pravidelně nahrává pro Český rozhlas a Českou televizi. V roce 2008 uskutečnil mj. recitály v Římě a v Tokiu, vystoupení s Českou filharmonií pod taktovkou Jiřího Bělohlávka ve Dvořákově síni Rudolfina či nahrávání dalších dvou desek pro firmu Supraphon. Ivo Kahánek je absolventem Janáčkovy konzervatoře v Ostravě u Mgr. Marty Toaderové a Hudební akademie múzických umění v Praze u prof. Ivana Klánského. Má za sebou také jeden semestr postgraduálního studia na prestižní londýnské Guildhall School of Music and Drama u Ronana O´Hory a mistrovské kurzy pod vedením Karl-Heinze Kammerlinga, Christiana Zachariase, Alicie de Larocha, Imogen Cooper, Petera Frankla a mnoha dalších. V současnosti působí jako odborný asistent na HAMU a na Fakultě umění Ostravské univerzity.
Antonín Dvořák
Klid pro violoncello a klavír op. 68/V
Rondo g moll pro violoncello a klavír op. 94
Leoš Janáček
Pohádka
Bohuslav Martinů
Variace na slovenskou lidovou píseň
přestávka
Johannes Brahms
Sonáta pro violoncello a klavír F dur op. 99
Johan Farjot dirigent
Loic Saouter sbormistr
Élodie Hache soprán
Čtvrtek 26. 4. od 19:00
Velká scéna
Orchestr a sbor Sorbonne (Orchestre et Choeur de la Sorbonne)
Tento sbor, který byl vytvořen v roce 1975 s podporou pařížské Sorbonny, je složen z asi 80 instrumentalistů, z nichž všichni jsou mladí hudebníci, rekrutovaní z Paříže a Ile de France, kteří se snaží získat praktické vzdělání na profesionální úrovni. Těchto 80 členů sboru obvykle pracuje po boku orchestru a toto hudební těleso vede od roku 2008 Johan Farjot. S podporou ministerstev, města Paříže a univerzity se nám postupně podařilo angažovat profesionální hudebníky, kteří budou nacvičovat různé hudební sekce orchestru. Tímto způsobem nacvičoval v roce 1988 kvartet Arpeggione a v roce 1994 byl nácvik smyčcové sekce svěřen Bernardu Mathernovi, zakladateli Cappa Trio, a poté se této úlohy zhostili členové kvartetu Enesco Florin Szigeti a Dorel Fodoreanu. Pro orchestr byl také uspořádán nácvik repertoáru a výsledkem této intenzivní práce byla pozoruhodná barva tónů, frázování a homogenita sekce smyčcových nástrojů.
Orchestr a sbor se často zapojují do přípravy čtyř až pěti programů za rok, buď v rámci koncertní sezóny „Musique en Sorbonne“, nebo festivalů pod širým nebem. Orchestr nebo sbor pařížské Sorbonny se zúčastnily například festivalů Aix en Provence, Arles, Lyon (Berlioz), Torino (Settembre musica), Aosta, Echternach, Segovia, Skopje, Mulhouse (Bach), Metz (Rencontres de musique contemporaine), Art Sacré a Estival de Paris, prvního Festival de Paris (premiéra Adélaïde de Bourgogne od Rossiniho v Châtelet Theatre)… Sbor byl rovněž pod taktovkou velkého počtu hostujících dirigentů, mezi něž patřil Serge Baudo, Mihai Brediceanu, Theodor Guschlbauer, Jérôme Kaltenbach, Vitaly Kataev, Manuel Rosenthal, Giuseppe Sinopoli, Alberto Zedda…
Setkání a výměnné pobyty mimo Francii se konaly na univerzitách v Lipsku, Záhřebu, Kolíně nad Rýnem, Kostnici, Stuttgartu, Skopje, Štětínu, Heidelbergu, Boloni, Oxfordu, Nijmegenu a byly pořádány zájezdy do Německa, Rakouska, Jugoslávie, Hongkongu, Itálie, Španělska, Polska a Portugalska.
Elodie Hache
Elodie Hache se v průběhu studia klavíru a hudební vědy na pařížské Sorbonně věnovala také zpěvu a v ročníku Alexandry Papadjiakouové získala pěvecké ocenění na Národní konzervatoři v Paříži (Conservatoire National de la région de Paris). Jako členka sboru Orchestre de Paris v letech 2006 až 2009 spolupracovala Elodie Hacheová s tehdejšími řediteli orchestru, kterými byli Didier Bouture a Geoffroy Jourdain, v roce 2006 účinkovala v titulní roli v opeře Krátký život (La Vida Breve) M. de Fally pod taktovkou Rafaëla Frübecka de Burgos, v roce 2007 ve Verdiho Rekviému (Requiem) pod vedením C. Eschenbacha, v roce 2008 v pařížském Salle Pleyel v Beethovenově Misse Solemnis a nakonec v roce 2009 v Schumannově opeře Jenovéfa (Genoveva) v Auditorium de Lyon.
Po ztvárnění rolí jako například L’enfant (L’enfant et les sortilèges, Ravel), Rowan (The little sweep, Britten), Lauretta (Gianni Schicchi, Puccini), Jenny (Mahagony, Weill) obsadila Elodie Hacheová v souboru Concert Spirituel pod taktovkou Hervé Niqueta roli Choryphée v opeře Andromaché od André Grétryho v divadlech Théâtre des Champs-Elysées v Paříži a Palais des Beaux Arts v Bruselu. V roce 2010 ztvárnila Elodie Hacheová po boku Delphina Haïdana s orchestrem pařížské Sorbonny pod taktovkou Johana Farjota roli Elfe v Mendelssohnově Snu noci svatojánské. V září 2011 postoupila do finále mezinárodní pěvecké soutěže „Montserrat Caballé“ v Zaragoze a zvítězila v mezinárodní soutěži „Vienne en voix“ ve Vivonne.
V tomtéž roce byla obsazena do role Micaely v opeře Carmen G. Bizeta v souboru Orchestre symphonique et lyrique de Paris, následovala role Armindy v La finta giardiniera od W. A. Mozarta se souborem Atelier Lyrique v Opera Bastille pod taktovkou Guillauma Tourniairea.
Elodie Hacheová vystoupí v roce 2013 na Festivalu duchovní hudby v Marseille a zazpívá v operách A. Dvořáka pod taktovkou Michela Piquemala.
Maurice Ravel
deux cantates de Rome
Tout est lumière
Matinée de Provence
Karol Beffa
Tango
George Gershwin
Un Américain à Paris (Američan v Paříži)
přestávka
Bohuslav Martinů
Špalíček H214 (extraits)
Antonín Dvořák
Choeur „Hospodine“ de Svata Ludmila op. 71
Francis Poulenc
Gloria (FP 177)
Úterý 24. 4. od 18:00
Velká scéna
Kateřina Kněžíková
Narodila se v r. 1982 v Bohumíně. V roce 2007 absolvovala na Pražské konzervatoři u prof. Jiřiny Přívratské, u které v současné době pokračuje ve studiu klasického zpěvu na hudební fakultě Akademie múzických umění. Je vítězkou celostátní soutěže ZUŠ v sólovém i komorním zpěvu, Mozartovské soutěže v Praze a Soutěžní přehlídky konzervatoří ČR v Pardubicích. V roce 2005 získala 1. místo na Mezinárodní pěvecké soutěži A. Dvořáka v Karlových Varech a současně cenu Národního divadla v Praze a Moravskoslezského divadla v Ostravě. V roce 2006 se zúčastnila letního Mezinárodního festivalu v německém Rheinsbergu, kde byla oceněna odbornou porotou a nadací manželů Doppelfeldových s možností koncertování v Berlíně. Svou profesionální pěveckou činnost zahájila v Divadle F. X. Šaldy v Liberci. Hostuje také v Národním divadle Moravskoslezském v Ostravě (a v Národním divadle v Brně. Jako host Národního divadla v Praze nastudovala roli Zerliny (Don Giovanni), Barbariny (Figarova svatba), Barče (Hubička). Za tuto roli byla v roce 2007 zařazena do širší nominace na cenu Thálie. V současné době je stálou členkou souboru opery Národního divadla Praha. V roce 2008 byla opět zařazena do širší nominace na cenu Thálie za roli Nannetty. Na mezinárodním hudebním festivalu Smetanova Litomyšl 2007 se představila ve scénickém provedení kantáty Kytice B. Martinů ve spolupráci s Filharmonií B. Martinů Zlín. V rámci své koncertní a divadelní činnosti Kateřina Kněžíková spolupracovala s předními našimi i zahraničními dirigenty (Serge Baudo, Oliver Dohnányi, Manfred Honeck, Petr Vronský, Asher Fisch, Ralf Reuter, Heribert Beissel, Tomáš Netopil).
Filharmonie Hradec Králové
Byla založena v roce 1978 pod názvem Operní orchestr města Hradec Králové, o rok později bylo těleso přejmenováno na Symfonický orchestr Hradec Králové, v roce 1987 na Státní symfonický orchestr Hradec Králové. Od vzniku České republiky (1. 1. 1993) nese orchestr název Filharmonie Hradec Králové, vyjadřující historickou kontinuitu sahající přes Filharmonii Sokola v Hradci Králové (1921-65) až k Filharmonické jednotě činné ve městě od roku 1887. Období největšího uměleckého rozkvětu tělesa je spojeno se jménem prof. Františka Vajnara, který pracoval jako šéfdirigent s orchestrem nepřetržitě od roku 1991 až do roku 2001, kdy byl jmenován čestným šéfdirigentem tělesa. Současným šéfdirigentem FHK je skladatel, dirigent a houslista Ondřej Kukal (od r. 2002), hlavním dirigentem Andreas Sebastian Weiser (od r. 2006). FHK vystoupila na pódiích významných koncertních síní Evropy (Grosser Musikvereinssaal ve Vídni, Victoria Hall v Ženevě, Queen Elizabeth Hall v Antverpách aj.), účinkovala v Belgii, Francii, Itálii, Německu, Nizozemí, Polsku, Rakousku, Španělsku a Švýcarsku. Dosaženou interpretační kvalitu orchestru dokumentují CD nahrávky pro tuzemské i zahraniční společnosti nebo Český rozhlas. FHK účinkuje na významných festivalech (Mezinárodní operní festival Smetanova Litomyšl, Mezinárodní hudební festival Janáčkovy Hukvaldy aj.), od roku 2005 je pořadatelkou festivalu Hudební fórum Hradec Králové (mj. české premiéry děl Šnitkeho, Kančeliho, Gubajduliny, Beria, Henzeho).
Yanko Yuriy
generální ředitel Charkovské filharmonické společnosti, hudební ředitel a šéfdirigent Charkovské filharmonie, Zasloužilý pracovník umění Ukrajiny, laureát Mezinárodní dirigentské soutěže Vakhtang Jordania. Vynikající výkony na pódiu, dokonalá znalost hudebních stylů a národních škol, to vše patří k osobnosti a umění Yuriye Yanka. Srozumitelná, přesná gesta, vřelý projev i vysoké nároky na hudebníky z něj činí jednoho z nejlepších ukrajinských dirigentů současnosti. Rodák z Charkova studoval nejprve v rodném městě na Speciální hudební škole (1980), dále na Charkovské univerzitě umění (1985) a obor operní a symfonické dirigování absolvoval u Turčaka, Duščenka a Jordanie na Kyjevské národní konzervatoři (1991). Jako dirigent pracoval s Akademickým filharmonickým orchestrem v Záporoží (1991-1994) a byl také hudebním ředitelem a dirigentem Komorního orchestru Charkovské speciální hudební školy (1999-2004). Od roku 1994 spolupracuje jako dirigent s Charkovskou operou. V roce 2001 nastoupil do funkce hudebního ředitele a hlavního dirigenta Charkovské filharmonie. V roce 2004 byl jmenován i ředitelem Charkovské filharmonické společnosti, která zastřešuje několik různorodých hudebních těles, včetně symfonického orchestru. Yuriy Yanko působí v pedagogické praxi, v roce 2002 a 2006 získal diplomy na Charkovské národní univerzitě a v roce 2004 nejvyšší ocenění starosty Charkova „Za úsilí“. Mezi lety 2001–2006 získal každoročně místní ocenění s názvem „Charkovan roku“ a v roce 2004 cenu za „Veřejné uznání“. Yuriy Yanko spolupracoval či spolupracuje s předními umělci (Dmitrij Baškirov, Bogodar Kotorovič, Vladimir Krajněv, Daniel Kramer, Jurij Lojevskij, Nikolaj Petrov, Sergej Stadler, Naum Štarkman, Alexander Kniazev). Dirigoval národní symfonické orchestry Ukrajiny, Moldávie, stál v čele mnohých dalších těles Ruska a Ukrajiny a jeho umění dosud poznalo publikum v Holandsku, Egyptě, Španělsku, Itálii, Německu, Jižní Koreji, Polsku, Rusku, USA, Francii a Švýcarsku.
Wolfgang Amadeus Mozart
předehra z opery Cosí fan tutte
árie Despina z opery Cosi fan tutte – In uomini in soldati
árie Despina z opery Cosi fan tutte – Una donna ha quindici anni
předehra z opery Figarova svatba
árie Susanna z opery Figarova svatba – Giunse alfin il momento
přestávka
Wolfgang Amadeus Mozart
předehra z opery Kouzelná flétna
árie Pamina z opery Kouzelná flétna – Ach ich fũhl´s
předehra z opery Únos ze serailu
árie Blonde z opery Únos ze serailu – Welche Wonne, welche Lust
árie Konstanze z opery Únos ze serailu – Ach ich liebte
Petr Zdvihal 1. housle
Jan Valta 2. housle
Karel Untermüller viola
David Havelík violoncello
Čtvrtek 3. 5. od 19:00
Galerie Františka Drtikola Příbram
Heroldovo kvarteto
Soubor byl založen na podzim roku 1998. Významným oceněním jeho kvalit bylo získání prestižní Ceny Českého spolku pro komorní hudbu pro rok 2001. Svým jménem vzdává hold významné osobnosti české interpretační historie: Jiří Herold byl violistou světově proslulého Českého Kvarteta. Mezi dosavadní zahraniční úspěchy Heroldova kvarteta patří koncertní vystoupení v Německu, Francii, Španělsku, Itálii, Velké Británii, Lucemburku, Švýcarsku, Řecku, Japonsku, Brazílii, Austrálii či na Havajských ostrovech. V roce 2005 soubor debutoval v londýnské Wigmore Hall a vystoupil na světové výstavě EXPO v Aichi (Japonsko). Soubor se pravidelně vrací zejména na koncertní pódia ve Španělsku, Anglii či Řecku. Kvarteto spolupracovalo s několika orchestry (Symfonický orchestr Českého rozhlasu, Sukův komorní orchestr, atd.). Vystupovalo rovněž s mnoha vynikajícími instrumentalisty (violoncellista Michael Kaňka, klarinetisté Ludmila Peterková, Milan Řeřicha a Dimitri Ashkenazy, pianista Jean Muller). V loňském roce soubor koncertoval se dvěma výjimečnými českými umělci: s houslistou Josefem Sukem a violistou Lubomírem Malým. Soubor natočil tři CD: s posledními kvartety českých mistrů (B. Smetana, A. Dvořák a L. Janáček), se třemi slavnými kvartety W. A. Mozarta (KV 421, 465, 575) a se skladbami talentovaného českého skladatele Václava Zahradníka. Členové ansámblu natáčeli rovněž pro Český rozhlas, ABC Classic FM Sydney, Hessischer Rundfunk a pro Supraphon.
Gabriela Vermelho
Gabriela Vermelho je neběžnou osobností naší hudební a divadelní scény. Je současně zpěvačkou, houslistkou, violistkou, hráčkou na kvinton, skladatelkou a herečkou, působí v oblasti klasické hudby, muzikálu, jazzu a rockové alternativy. Je členkou Talichova komorního orchestru, primariem kvarteta Gadrew Way, sólově vystupovala se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu, Orchestrem Berg, Orchestrem Pavla Haase a Orchestrem Gustava Broma, spolupracovala s Kaprálová Quartetem, skupinou Čechomor atd. Hraje, zpívá a tvoří v kapelách Maraca a Zimbova, vystupuje společně s Epoque Quartetem a Petrem Wajsarem ve sdružení EWave. Skládá scénickou hudbu – baletní představení Nikdy nekončící příběh – liberecké Divadlo F. X. Šaldy (2011), taneční horror Jessie a Morgiana – Malostranská beseda Praha (2010), inscenace Ondina ve Středočeském divadle Kladno (2008), je autorkou hudebního doprovodu k dokumentárnímu snímku ČT Uloupené mateřství (2009). Pro taneční seskupení ME-SA napsala a interpretovala hudební složku v představení Echoes (2009). Napsala a interpretovala hudbu k představení Havran skupiny Veselé skoky (2008). Ve Švandově divadle v červnu roku 2011 bylo uvedeno představení Hyde Park s její hudbou, kterou také interpretovala. V roce 2012 vydala CD s hudbou k baletu Jessie a Morgiana. Za roli čarodějky Evy v Baladě pro banditu (divadlo Husa na provázku) získala v roce 2005 cenu Alfreda Radoka pro Talent roku.
Joseph Haydn
Kvartet D-dur „Skřivánčí“ op. 64, č. 5
Allegro moderato
Adagio cantabile
Menuet.Allegretto
Finale.Vivace
Maurice Ravel
Kvartet F-dur
Allegro moderato,Tres doux
Assez vif – Tres rythmé
Tres lent
Vif et agité
přestávka
Antonín Dvořák
Kvintet Es-dur op. 97
Allegro non tanto
Allegro vivo
Larghetto
Allegro giusto
Marek Velemínský
Václav Kučera
Jan Tuláček
Patrick Vacík
Čtvrtek 24. 5. od 19:00
Cáchovna dolu Anna – Hornické muzeum Příbram
Pražské kytarové kvarteto
Bylo založeno v roce 1984 na pražské konzervatoři. Soubor, složený z laureátů mezinárodních soutěží, si brzy získal přízeň publika doma i v zahraničí. Kvarteto je zváno na významné hudební festivaly (Pražské jaro, Paříž, Tel Aviv, Miami, a další), koncertovalo ve většině zemí Evropy, v USA, Izraeli, absolvovalo stovky koncertů v České republice. Jeho interpretační umění je zaznamenáno na mnoha nahrávkách a inspirovalo řadu českých i zahraničních skladatelů ke zkomponování děl přímo pro tento soubor (J. W. Duarte, Š. Rak, J. Morel a další). Dalším, neméně bohatým zdrojem repertoáru jsou vlastní transkripce skladeb různých stylových období.
Pražské kytarové kvarteto hraje v tomto složení:
Marek Velemínský – vedoucí souboru, absolvent pražské konzervatoře (1985) a AMU (1992), žák prof. Jiřího Jirmala a Štěpána Raka. Laureát kytarové soutěže v Kutné Hoře (1984) a finalista soutěže Radio-France v Paříži(1985).
Václav Kučera – absolvent Konzervatoře v Praze ve třídě prof. Milana Zelenky (1975), finalista soutěže Radio France v Paříži (1974). Profesor pražské konzervatoře, vedoucí jejího kytarového oddělení a profesor kytary na Gymnaziu Jana Nerudy v Praze.
Jan Tuláček – absolvent Konzervatoře v Praze (2001) a Akademie múzických umění (2006) ve třídě prof. Milana Zelenky.
Patrick Vacík – žák prof. Václava Kučery na Konzervatoři v Praze, absolvent pardubické konzervatoře u prof. Petra Saidla (2006) a Vysoké školy Franze Liszta ve Výmaru ve třídě prof. T.homase Müller-Peringa a prof. Ricarda Galléna (2010). Laureát mnoha mezinárodních soutěží: Dolní Kubín (2001, 2006), České Budějovice (2001, 2004), Kutná Hora (2002, 2004), Bělehrad (2004), Rust (2005), Weikersheim, Gorizia (2008). Od září 2010 profesor pražské konzervatoře.
Jan Antonín Losy
Suita
Ouverture
Allemande
Courante
Tombeau
Gigue qui imite Kuku
Il Marescalco
Fernando Sor
Ouverture z baletu „Alphonse et Leonore“
César Franck
Preludium, fuga a variace op. 18
Andantino
Lento. Allegretto ma non troppo
Andantino
Leo Brouwer
Toccata
Arcangello Corelli
Concerto grosso op. 6, č. 4
Adagio. Allegro
Andante
Vivace
Allegro
přestávka
Leoš Janáček
Po zarostlém chodníčku, výběr z II. řady
Allegro
Vivo
Allegro
Enrique Granados
El fandango de Candil (z cyklu Goyescas)
John W. Duarte
Concerto de democratico
Ritmico
Adagio
Con brio
Joaquín Rodrigo
Dos miniaturas andaluzas
Preludio
Danza
Úterý 29. 5. v 19:00
Velká scéna
Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK
slaví v letošní koncertní sezóně 78. výročí svého vzniku. FOK je předním českým hudebním tělesem, které obohacuje koncertní život především české metropole a zároveň na nejvyšší úrovni reprezentuje českou kulturu v zahraničí. Jeho zakladatelem byl na podzim roku 1934 dirigent a hudební organizátor Rudolf Pekárek. Domácím pódiem orchestru se již od počátku stala Smetanova síň Obecního domu. Původně však nebyla aktivita orchestru vymezena pouze koncertní činností – zkratka FOK symbolizuje jeho někdejší aktivity v prvních letech existence (film – opera – koncert). V roce 1952 se orchestr stává reprezentačním koncertním tělesem hlavního města Prahy a získává nový název: Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK.
Uměleckou dráhu orchestru zásadně ovlivnily epochy, pod nimiž jsou podepsáni šéfdirigenti Václav Smetáček (v čele orchestru stál v letech 1942 – 1972), Jiří Bělohlávek (1977 – 1989) a Serge Baudo (2001 – 2006). Kromě nich profil tělesa pomáhali utvářet šéfdirigenti Ladislav Slovák, Petr Altrichter, Martin Turnovský, Gaetano Delogu i další dirigenti, kteří s orchestrem dlouhodobě spolupracovali, zejména Václav Neumann, Zdeněk Košler a Vladimír Válek. Od koncertní sezóny 2006/2007 je šéfdirigentem orchestru Jiří Kout.
Oliver Dohnányi
pochází z Trenčína. Studoval na bratislavské Konzervatoři housle, dirigování a skladbu, dále pokračoval v Praze na Akademii múzických umění u prof. Václava Neumanna a Aloise Klímy a na Hudební akademii ve Vídni u prof. Otmara Suitnera. Absolvoval mistrovské kurzy u renomovaných dirigentů Igora Markeviče, Arvida Jansonse a Franca Ferarry. Byl úspěšným finalistou několika významných dirigentských soutěží (Dirigentská soutěž Maďarské televize Budapešť 1983, Talichova dirigentská soutěž – Pražské jaro 1985) a také získal prestižní Respighiho cenu (Premio Respighi) v Itálii. V roce 1979 vyhrál konkurz na místo stálého dirigenta Symfonického orchestru Slovenského rozhlasu v Bratislavě a v této funkci působil 7 let. Pro Slovenský rozhlas pořídil mnoho nahrávek symfonické a operní hudby, z nichž mnohé vydaly i četné gramofonové firmy. V roce 1986 nastoupil do funkce šéfdirigenta opery Slovenského Národního Divadla. Jeho tehdejší poslední produkce Gounodova Fausta ve spolupráci s režisérem Jozefem Bednárikem zaznamenala průlom v dosavadní operní tradici v Bratislavě a byla mimořádně oceněna diváky nejen v tehdejším Československu, ale i v zahraničí – Maďarsko, Německo, Itálie a Izrael. Ve Velké Británii tato inscenace získala na mezinárodním Edinburském festivalu zvláštní cenu v kategorii Hudba. S operou SND na četných turné navštívil také Španělsko, Německo, Rusko, Maďarsko, Holandsko a Čínu. Současně působil i jako dirigent Slovenské filharmonie v Bratislavě a jako stálý hostující dirigent komorního orchestru Capella Istropolitana, s kterým slavil největší úspěchy nejen v nahrávacím studiu, ale i na mnohých koncertních turné a festivalech – Bologna Festival v Itálii, turné v Německu a Rakousku, série koncertů pro rakouský rozhlas ORF. V letech 1993 – 1996 a 2004 – 2007 působil jako šéfdirigent Národního divadla v Praze. Kromě toho dirigoval v Anglické národní opeře (ENO). Je dlouholetým hostujícím dirigentem Opery North a orchestru Northern Philharmony v anglickém Leedsu. Od roku1999 diriguje v Badische Staatstheater Karlsruhe. V roce 2000 se uskutečnil jeho americký debut s orchestrem Chicago Sinfonietta. Za nahrávku televizní opery slovenského skladatele Juraja Filase Memento Mori se Symfonickým orchestrem FOK získal zvláštní cenu na Televizním festivalu v rakouském Salzburgu. Od roku 2001 pravidelně spolupracuje s Bavorskou státní operou v Mnichově, v roce 2004 s velkým úspěchem dirigoval Mozartovu Kouzelnou flétnu ve slavném Teatro Colón v Buenos Aires. V letech 2006-2010 působil též jako umělecký šéf opery Národního divadla moravskoslezského v Ostravě. V červnu 2006 byl vybrán na post šéfdirigenta Symfonického orchestru slovenského rozhlasu v Bratislavě a od téhož roku je také stálým hostujícím dirigentem Záhřebské filharmonie a Symfonického orchestru Chorvatského rádia v Záhřebu. Od roku 2007 je stálým hostujícím dirigentem opery v německém Stuttgartu. V roce 2011 se úspěšně uvedl na Novém Zélandě, kde v Aucklandu a Wellingtonu dirigoval Mascagniho Sedláka kavalíra a Leoncavallovy Komedianty. Stal se zároveň hlavním hostujícím dirigentem souboru NBR Opera New Zealand.
Ivan Ženatý
Odborná kritika, posluchači i hudební kolegové označují Ivana Ženatého za nejvýznamnějšího českého houslistu současnosti. Houslový virtuos Ivan Ženatý opakovaně hostuje se slavnými mezinárodními tělesy jako je BBC Symphony Orchestra London, Symphonieorchester des Bayerischen Rundfunks, Berliner Symphoniker, Orchesta Nacional de Madrid, ale i předními českými orchestry jako je Česká filharmonie, FOK či Symfonický orchestr Českého rozhlasu. Velkou pozornost vzbuzují také sólové a komorní projekty Ivana Ženatého (kompletní Bachovy sólové sonáty či Beethovenovy a Brahmsovy sonáty z posledních sezón). Svým mimořádně bohatým repertoárem zahrnujícím přes padesát houslových koncertů oslovuje široké publikum, aniž by na okamžik opustil svět klasické hudby. Kromě samozřejmé technické perfekce bývá oceňován jeho vkus pro styl a podmanivá krása tónu. Svou profesionální kariéru zahájil Ivan Ženatý účastí ve finále Čajkovského soutěže v Moskvě, po které následoval debut s Českou filharmonií pod vedením Libora Peška, vítězství v soutěži Pražského jara a laureátský titul Mezinárodní tribuny mladých umělců UNESCO. V roce 1990 debutoval Ivan Ženatý v Londýně, 1991 v Berlínské Filharmonii a Concertgebouw v Amsterdamu, 1994 v Tokyu, 1996 v New Yorku a Buenos Aires. Hrál společně s Yehudi Menuhinem, Yo-Yo Ma, Serge Baudo,Valerijem Gergijevem, Andrejem Boreyko, Nevillem Marrinerem a dalšími. Hudební výraz Ivana Ženatého ovlivnila nejvíce osobní setkání s Nathanem Milsteinem, Ruggierem Riccim a Andre Gertlerem, výraznou změnu v jeho hudebním myšlení inicioval prof. Bezrodnyj na Čajkovského konzervatoři v Moskvě. Největší význam ale měly pro Ivana Ženatého soukromé lekce u Josefa Suka a následná dlouholetá spolupráce vrcholící vystoupeními na Würzburger Mozart-Festspiele, Pražském jaru a kompletní nahrávkou děl W. A. Mozarta. Díky newyorské Harmony Foundation hraje Ivan Ženatý na vzácné housle Giuseppe Guarneriho „del Gesu“ z roku 1740. Kromě mistrovských kurzů v Německu, Španělsku, USA a Kanadě vyučuje Ivan Ženatý na Hochschule für Musik Carl Maria von Weber v Drážďanech a od roku 2012 přijal profesuru na prestižním Cleveland Institute of Music. Ivan Ženatý žije v Drážďanech.
Bedřich Smetana
Vltava
Felix Mendelssohn – Bartholdy
Koncert pro housle a orchestr e moll op.64
přestávka
Antonín Dvořák
Symfonie č. 8 G dur op. 88
Vstupenky na představení pro školy objednávejte na obchodním oddělení divadla:
Andrea Vasilová
tel.: 326 531 250